Jdi na obsah Jdi na menu
 


Učebnice a učební pomůcky

28. 6. 2008

Učebnice  a  učební pomůcky

 

 

Podle školského zákona jsou žákům základních škol bezplatně poskytovány učebnice a učební texty uvedené v seznamu schváleném MŠMT ČR . Žáci prvního ročníku tyto materiály nevracejí, žáci ostatních ročníku jsou povinni učebnice a učební texty vrátit nejpozději do konce příslušného školního roku.

 

Protože své děti individuálně vzděláváte, můžete si sami vybrat materiály, se kterými budete pracovat. Nemusíte používat poskytnuté učebnice, nemusíte si je ani ze školy brát. Náklady za pořízené materiály vám ale škola nemůže hradit (školský zákon, §41 odst.9).

 

Při výběru učebnic a učebních textů i jiných pomůcek se můžete inspirovat radami ostatních vzdělávajících. Nezapomínejte ale na to, že své dítě znáte lépe než jiní a také, že lépe znáte sebe. Nenuťte sebe ani děti k práci s pomůckou, která se vám nelíbí a přijde vám neužitečná, jenom proto, že se někomu jinému osvědčila. A naopak. To co nevyhovuje někomu jinému, může vyhovovat vám.

 

Vůbec bych si netroufala někomu ve výběru pomůcek radit. Snad jediná rada. Zvláště pro začínající. Obvykle méně znamená více. Dokoupit podle potřeby můžete vždy. Spoustu věcí si můžete sami s dětmi vyrobit, jistě to ocení. Vždycky si vzpomenu na jednu besedu s Ondřejem Hausenblasem, který radil vyrobit texty pro učení čtení z vyprávění dětí. Děti skutečně obvykle nezajímá, jestli „Ema má mísu“, ale něco úplně jiného. Moje holky při počítání více bavilo, když jsme si vzájemně dávaly nějaké příklady a úkoly, než když vyplňovaly pracovní sešity. Ale každé dítě je jiné, proto nemohu poradit. Respektujte sebe i děti a zkoušejte.

 

Jako inspiraci můžete využít Seznamy učebnic a učebních pomůcek – texty jsem neupravovala, pouze od rodin shromáždila.

 

Také si prohlédněte Některé „nové vzdělávací trendy“, seznamte se dopředu s možnostmi výuky čtení a psaní. Seznamte se se vzdělávacím programem. Pak teprve nakupujte učební materiály.

             H.T.