Setkání

Setkání

Možnost  pravidelných setkávání rodin považuji za velice důležité. Vlastní setkání mohou mít různý charakter a náplň. Některá setkání mohou mít oficiální charakter, jiná mohou být s pevně stanoveným programem, a nebo mohou probíhat jako spontánní předávání zkušeností. Podle zaměření na účastníky mohou být pro dospělé, pro děti, pro celé rodiny, a různé kombinace. Také se může jednat o setkání všech rodin, nějaké části či jenom dvou rodin. Záleží vždy na celé skupině rodin, jaká setkávání preferují.

Prvotním cílem jakéhokoli setkání je vzájemné seznámení rodin. Využívejte proto této možnosti. Poznáte, která rodina je vám sympatická, ke které máte blízko buď vzdáleností, zájmy, a nebo stářím dětí.

Dalším cílem je vzájemné sdílení zkušeností – týká se hlavně dospělých.. Nemusíte vždy souhlasit s tím, co druzí říkají. Ani se nemusíte snažit se přizpůsobit. Pokud máte odvahu vyjádřit svůj názor, brzy zjistíte, že máte také nějaké „své“ lidi, se kterými můžete své myšlenky a zájmy rozvíjet. Pokud najdete odvahu sdílet i své pochybnosti a případné nejistoty apod., určitě se vám uleví. Zjistíte, že stejné pocity má momentálně několik dalších lidí a většina ostatních je měla ještě nedávno.

Další cíl je vzdělávací. Znamená to volit taková témata, která jsou pro danou skupinu zajímavá. Bez zpětné vazby toto není možné uskutečnit.

Vzdělávací cíl mají obvykle i setkání pro děti. Opět záleží na skupině rodin, jaké má zájmy a možnosti (finanční, kontakty, časové …).

Také akce pro děti mají za cíl vzájemné seznámení, výběr kamarádů a domluvení dalších individuálních návštěv. Mohou vám také posloužit k jakémusi „porovnání“ svých dětí s ostatními, vidět je v kolektivu, při skupinové práci … Mohou obohatit nejen děti, ale i dospělé.

Nenechte se odradit jedním pro vás nevhodným setkáním.

Setkání, která vám budu nabízet, jsou nepovinná. Pokud by nějaké vyžadovalo povinnou účast, zdůrazním to. Nemusíte se nijak omlouvat, či cítit provinile, že jste se nemohli zúčastnit. Pokud ale budete mít možnost přijet (přijít), využijte ji. Někdy se stává, že užitek přinese něco, co by nás vůbec nenapadlo.

Přeji vám i sobě příjemné prožitky při vzájemných setkáváních.