Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psaní slovního hodnocení

28. 6. 2008

Psaní  slovního  hodnocení

 

 

 

   V průběhu pokusného ověřování domácího vzdělávání na Bratrské škole jsem měla možnost vyzkoušet  portfoliové hodnocení. Pro individuálně vzdělávané děti, které nechodí denně do školy, je to velice vhodný způsob hodnocení. Umožňuje hodnotit dítě komplexně, bez jednorázových testů nebo zkoušení, je možné sledovat pokroky dítěte při vzdělávání, vyhneme se srovnávání s ostatními dětmi, můžeme dítě přirozeně motivovat k dalšímu vzdělávání, naučit ho postupně sebehodnocení, naučit ho stanovovat si samostatně vlastní cíle a úkoly.

 

    Jako velice vhodný doplněk portfoliového hodnocení považuji širší slovní hodnocení na vysvědčení. Slovní hodnocení by mělo být napsáno pozitivně se snahou pravdivě informovat o pokrocích za uplynulé pololetí. Není nutné upozorňovat na to, co dítě ještě nezvládlo. Důležité je dítě motivovat k dalším činnostem. Slovním hodnocením se vyhneme jakémukoli srovnávání s ostatními vrstevníky, diskusím, jestli by dítě bylo stejně známkováno ve škole jako doma apod.

 

   Přikládám několik ukázek slovního hodnocení. Můžete ho psát jako dopis dítěti, jako neutrální zprávu nebo jako zprávu pro druhého rodiče. Záleží na vás, jakou formu zvolíte.

 

    Je dobré text dopředu s dítětem prodiskutovat, aby se k vašemu hodnocení mohlo vyjádřit a taky aby se učilo sebehodnocení.

 

   Některým maminkám nedělá potíže napsat dlouhé hodnocení, jiné se vyjadřují stručně. Musíte i při psaní hodnocení respektovat své předpoklady i momentální podmínky. V okamžiku, že po několika letech už opravdu nevíte co napsat, doporučuji přejít na známkování. Rovněž je nutné dítě známkovat ve čtvrtém a pátém ročníku, pokud uvažujete o tom, že bude dítě studovat na víceletém gymnáziu. Také při přechodu na jinou školu musíte být schopni převést slovní hodnocení na známky.

 

   Napsat první slovní hodnocení svému dítěti vyžaduje určitou dávku odvahy. Věřím, že rodiče, kteří si doma vzdělávají děti, jsou velmi stateční a napsání slovního hodnocení pro ně nebude problém.

                          H.T.